Svetainėje lankosi 121 svečias ir nėra prisijungusių narių

Adventą pradėjome su liaudies daina

Pirmąją Advento dieną I a ir I b klasių mokiniams vyko net dvi integruotos lietuvių kalbos ir muzikos pamokos netradicinėje erdvėje – mokyklos aktų salėje. Pirmoje stebėjome iš Vilniaus atvykusios Lietuvių folkloro aktorių trupės teatralizuotą pamoką “Gyvoji tradicija”. Antroje su mumis šiltai bendravo garliavietė Nijolė Grivačiauskienė – etnografinių ansamblių vadovė, folkloro puoselėtoja ir atlikėja, žinoma visoje šalyje. Po šių pamokų mokiniams pasiūliau pratęsti mintį pagal mano duotą sakinio pradžią. Štai keletas įdomesnių minčių.

Po tautosakos pamokų aktų salėje supratau, kad

... mūsų kalba yra  nuostabi, ją reikia saugoti, neiškraipyti, tarmių neužmiršti. Tarmiškos dainos yra gražios, pilnos jausmų, tiek linksmos ar juokingos, tiek liūdnos, skaudžios. Nors, suprantama, jų kasdien nedainuosim, neklausysim, tačiau kiek šilumos žmogus iš jų prisipildo... (Viktorija B.)

... išgirdau tai, apie ką prieš tai nebuvau susimąsčiusi – su folkloru mes gyvename nuo pat mažens. Supratau, kad tautosaka nėra kažkokia nuobodybė, kuria užsiima bobutės. (Greta I.)

... tai buvo labai linksmos, įdomios pamokos, kurios per humorą leido plačiau patyrinėti tarmes, padainuoti tarmiškai. (Ugnė K.)

... šiuolaikiniai jauni žmonės laiko šias dainas atgyvena. Po šių įdomių pamokų supratau, kad galbūt liaudies dainos iš tiesų nėra tokios nuobodžios ir nėra skirtos tik pagyvenusiems žmonėms. Jos – svarbiausia sąsaja su lietuvybe. (Ieva P.)

... perdainuojamos iš lūpų į lūpas liaudies dainos pasiekė mūsų kartą. Įvairi tautosaka, ypač liaudies dainos, egzistuoja tam, kad būtų pačiam žmogui linksmiau gyventi. (Viktorija K.)

... moterų atliktos dainos ir vaidinimai parodė, kad per daugybę metų lietuvių sukaupti kultūriniai turtai yra ne tik vertingi, bet ir įdomūs. Man įstrigo mintis, kad be praeities negali eiti į priekį ir nesi visavertis žmogus. (Aušrinė)

... įdomu tai, kad liaudies dainą galima dainuoti taip, kaip nori. Nėra jokių „taisyklių“. Folkloras padeda žmogui atsiskleisti. (Ugnius)

... viena netikėčiausių temų buvo tai, kad tautosaka ne vien tik senovė. Ir dabar mes ją kuriame. (Laurynas)

... liaudies dainos dainuojamos įvairiomis temomis ir tam tikru laiku, jos apsako dainuotojo gyvenimą. Folkloras kuriamas iki šiol. Tai dainavimas, kuomet gali būti savimi. (Silvija)

... folkloro mes nepabaigėme kurti. Kiekviename amžiuje jį tik papildome ir pratęsiame jo istoriją – juk tai žmogaus gyvenimas. (Milda)

... iš tikrųjų folkloras skirtas ne tik senoliams, bet ir jaunimui. Smagiai ir energingai patys galime kurti dainas ir vėliau jas perduoti ateities kartoms. (Karolina)

... folkloras yra visų mūsų pamatas. Išmanydami savo kultūrą, būsime saviti ir įdomūs. (Indrė)

... folkloras yra iš tiesų gražus ir kartais daug artimesnis širdžiai nei mūsų šiuolaikinė muzika. Atliktas folkloro spektaklis manęs nesužavėjo. Vedėjos labai stengėsi parodyti, kad folkloras linksmas, pamiršdamos tikrąją jo reikšmę. Tai priminė per TV rodomus šou. Daug jaukiau ir šilčiau buvo antroje pamokoje, kai viena pati folkloro atlikėja dainavo. Tuomet visi nutilo ir nubedė akis į žemę. Buvo galima jausti, kaip visų širdis užplūsta šiluma. Lakesnės vaizduotės žmogus galėjo užuosti šviežios duonos kvapą.  Taigi folkloras mane sušildė ir priminė, kad kartais svarbiau nuoširdumas ir paprastumas negu perdėtas įtaigumas ir juokai. (Ugnė Kr.)

Mokytoja Zigrita Petraitienė