„Be Motinos, aš dar turėjau Mokytoją...“

Tokiems Justino Marcinkevičiaus žodžiams, ko gero, šventai pritartų gausus būrys įvairių kartų žmonių, atvykusių į Garliavos Jonučių gimnaziją pasveikinti buvusios ilgametės lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos Konstancijos Tamulaitytės išskirtinio jubiliejaus – devyniasdešimtmečio – proga.

Balandžio devintosios popietę žvaliai nusiteikusi mokytoja Konstancija (arba, kaip mes vadiname, Kastutė) buvo pakviesta  į pavasariniais  gėlių žiedais išdabintą pilnutėlę aktų salę. Čia jos jau laukė ne tik buvę kolegos mokytojai, dabartiniai  gimnazistai, bet ir daugybė buvusių mokinių. Pagerbti iškilios mokytojos atvyko ir jos žemietis, Kauno rajono meras Valerijus Makūnas, administracijos direktoriaus pavaduotoja Angelė Ščiukauskienė, Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėja Irena Marcinkevičienė, artimieji.

Šventinė valanda buvo sukomponuota kaip žaisminga literatūrinė kompozicija “Dovanoju šventadienį”, kurią pateikė gimnazijos mokiniai (Neformaliojo ugdymo skyriaus vedėja Loreta Mikelionienė). Juk mokytojai šviesuolei, ilgametei meninio skaitymo, raiškaus lietuviško žodžio puoselėtojai, jubiliejaus proga labai norėjosi padovanoti tikrą gimtojo žodžio šventę. Šalia nuotaikingos vaidybos, skaitomų Justino Marcinkevičiaus, Roberto Keturakio eilių, puikiai derėjo ir muzikiniai kūriniai - merginų choro “Muzika” atliktos dainos, instrumentinės melodijos. Kaip skambėjo kompozicijoje, “šiandien prausiamės ne vandeniu, o švariais, nuoširdžiais žodžiais, kurie gaivina kaip rasa…”  O mokytojai Tamulaitytei jubiliejaus proga jų norėjosi pasakyti išties daug…

„Konstancija Tamulaitytė yra nuostabus pavyzdys, koks turi būti mokytojas: charizmatiškas, įkvepiantis, mokantis į pasaulį pažvelgti kitaip. Džiaugiuosi, galėdamas pažinti šią išskirtinę moterį,“ – kalbėjo Kauno rajono meras V. Makūnas.

“Mes atvykome iš jūsų pedagoginio darbo pradžios - Marijampolės rajono. Jubiliejaus proga linkime suvalkietiškos tvirtybės, o kai jos pristigs, kviečiame atvykti pasisemti jėgų į Liudvinavą, anot Borutos, gražiausią pasaulio miestą…” - sveikino Liudvinavo Kazio Borutos gimnazijos direktorė Nijolė Latvaitienė ir lituanistė, borutaičių vadovė Rita Volteraitienė.

Vis dar žvalią, nestokojančią humoro, viskuo besidominčią mokytoją sveikino pedagogės veteranės iš Ežerėlio, ilgokai buvusio jos antrąja daboviete, Garliavos Jonučių gimnazijos ir progimnazijos vadovai (juk čia išdirbta beveik tris dešimtmečius!), kaimyninių Garliavos mokyklų, seniūnijos  vadovai, buvę kolegos mokytojai ir, žinoma, ištisos kartos išugdytų mokinių, sulėkusių iš įvairių Lietuvos vietų. Ko gero, itin maloniai jubiliatę nustebino buvusios jos mokinės, dabar Jonučių gimnazijos lietuvių kalbos mokytojos, Inga Stepukonienė ir Žydrė Sipavičienė, ypatingo gimtadienio proga parengusios knygelę, kurioje - šilti mokinių atsiminimai, autentiškos nuotraukos, užfiksuoti apdovanojimai už nuoširdų pedagoginį darbą.

Dar viena staigmena garbingo jubiliejaus proga mokytojos laukė trečiame gimnazijos aukšte, kur iš aktų salės raudonu kilimu buvo pakviesti visi susirinkusieji. Čia, klasėje, kur kadaise dirbo mokytoja Konstancija,  tądien atidarytas jos vardu pavadintas lietuvių kalbos kabinetas. Norisi tikėti, kad mokyklos rėmėjų, buvusių Kastutės mokinių pastangomis puikiai įrengtame kabinete bus gerbiama, anot J. Degutytės žodžių, „kalba gimtoji, lūposna įdėta“, bus ugdoma meilė savo krašto kultūrai ir literatūrai. To ir palinkėkime lietuvių kalbos mokytojai metodininkei Žydrei Sipavičienei, kabineto vedėjai. Galima sakyti, per iškilią Konstancijos Tamulaitytės asmenybę įprasminta ir nepaprastai svarbi, dažnai reikalaujanti visiško pasišventimo mokytojo profesija. Mokytojo iš didžiosios raidės.

Zigrita Petraitienė,

Kauno r. Garliavos Jonučių gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja